VS-41HF40
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-41HF40
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Stud Mount
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Ir - Reverse Current : 9000 uA
Package / Case : DO-5
Maximum Operating Temperature : + 190 C
Max Surge Current : 595 A
Vf - Forward Voltage : 1.3 V at 125 A
Packaging : Bulk
Vr - Reverse Voltage : 400 V
Configuration : Single
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 40 A