SK055NTP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SK055NTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.8 V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 30 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 35 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263 (D2Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 55 A
Voltage - Off State : 1 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 40 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 550A, 650A
Description : SCR 1KV 55A TO263
Contact Now
SCR 1 kV 55 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2Pak)